Rady k focení nemovitosti

1. Optimální velikost obrázku je 640 x 480 nebo 800 x 600 pixelů.

2. Velikost souboru by měla být do 75 KB (rychlé otevírání, zasílání).

3. Obrázky ukládejte s příponou. jpg, nebo. gif.

4. Vždy fotografujte na nejvyšší rozlišení, které fotoaparát umožňuje.

5. Vzhledem k již nízkým cenám paměťových karet se vyplatí mít tyto s již vyšší kapacitou paměti (např. 1GB).

6. Výhodou a skoro nezbytností jsou fotoaparáty se širokoúhlým objektivem (tj. v přepočtu na kinofilmový přístroj ohnisko 28 mm a širší). U digitálních přístrojů to zjistíme přibližně přepočtem: udané ohnisko x 1, 5.

7. Vyhýbejte se používání zoomu! V případě nutnosti využívejte pouze optický zoom. Digitální zoom ubírá na kvalitě.

8. Aby nedocházelo k velkému zkreslení sbíhavosti línií domů, stěn apod., snažte se fotit v rámci možností z místa pomyslného středu fotografované plochy. Např. : V místnosti o výšce místnosti 3m, by jste měli fotit ve výšce 1, 5m.

9. Vyhněte se focení z podhledu či nadhledu, toto se používá u výtvarné fotografie pro navození jiné atmosféry. U fotografe která slouží jako dokument je to naprosto nevhodné a může to zásadně změnit představu o realitě.

10. U digitálních přístrojů věnujte pozornost též "nastavení bílé", pokud se v tom příliš neorientujete, nastavte automatiku!

11. Pokud jsou špatné světelné podmínky, nastavte vyšší citlivost (např. 400 ASA). Popřípadě používejte automatické nastavení citlivosti.

12. Pokud fotíte v interiéru proti zdroji světla, například proti oknu, foťte vždy s bleskem.

13. Obecně je možné říct, že u přístrojů kde jsou kreativní programy, je vhodné nastavení na "krajinu". Při tomto nastavení má prioritu vyšší clonové číslo, což ve výsledku pomáhá vyšší ostrosti nafoceného snímku.

14. Závěrem lze konstatovat, že je vždy vhodné mít focení vyzkoušené před focením "naostro". Můžeme se tak vyhnout zbytečným zklamáním a někdy i zásadním chybám. Žádný "automat" není natolik dokonalý, aby za vás vyřešil všechny situace.